O portalu

Vzpostavitev portala OPSI

Ministrstvo za javno upravo je vzpostavilo državni portal odprtih podatkov Slovenije OPSI, ki je zgrajen na odprtokodni aplikativni rešitvi, tako kot  evropski portal odprtih podatkov. OPSI predstavlja enotno nacionalno spletno točko za objavo odprtih podatkov za celotni javni sektor. Pred vzpostavitvijo OPSI so se določene odprte zbirke objavljale na portalu NIO (Nacionalni interoperabilnostni okvir). Zaradi specifične strukture objav in predvsem  .....

Kaj je OPSI?

OPSI, na podlagi evropske direktive o ponovni uporabi informacij javnega značaja in Zakonodaje o dostopu do informacij javnega značaja (ZDIJZ),  predstavlja enotno nacionalno spletno točko za objavo odprtih podatkov za celotni javni sektor. Tako poleg državnih organov vključuje tudi objavo odprtih podatkov lokalnih skupnosti. Portal zagotavlja vsem pravico do brezplačne in enostavne ponovne uporabe prosto dostopnih podatkov in sicer za katerikoli (neprofitni/profitni) namen. Za zbirke, objavljene na portalu velja pravilo »odprte licence«(edini pogoj ponovne uporabe je  navedba vira). 

Nacionalni katalog zbirk podatkov

Velika dodana vrednost portala odprtih podatkov je Nacionalni katalog zbirk podatkov, ki vsebuje seznam vseh evidenc oziroma zbirk podatkov, ki nastajajo v javnem sektorju. Zbirke imajo »metapodatkovne« opise, ki omogočajo vsem, ki podatke pri svojem delu potrebujejo, da se na enostaven in hiter način seznanijo z vsebino zbirk in načinom dostopa in ponovne uporabe.  

Kdo lahko objavi podatke na portalu OPSI?

Na portalu objavljajo podatke vsi organi javnega sektorja in sicer po posameznih področjih. Sistem objav deluje na podlagi uredniškega sistema (glavni uredniki, področni uredniki, vsebinski uredniki). Podatke oziroma zbirke ali nove izdelke, ki nastajajo v procesu ponoven uporabe, lahko objavijo tudi  zunanji deležniki oziroma  uporabniki zbirk podatkov.                        

Postopek prevzema podatkov in/ali postopek objave podatkov na portalu OPSI

Le-ta je opisan v Priročniku za odpiranje podatkov javnega sektorja, ki ga je MJU, skupaj z Geodetskim inštitutom izdalo v juniju 2016. »Link na priročnik« (na OPSI portalu).

Kaj lahko naredimo s podatki, ki jih portal OPSI ponuja?

Surovi podatki, ki se pridobivajo oziroma vodijo v bazah/evidencah organov javnega sektorja na podlagi izvajanja javnih nalog in kateri so objavljeni na portalu, se lahko s ponovno uporabo oplemenitijo in tako pridobijo dodano vrednost za nepridobitni ali pridobitni namen.  Podatki so dosegljivi v obliki, ki omogoča izdelavo novih analiz, aplikacij, vizualizacij in podobno. Več o uporabnosti podatkov najdete na spletni strani Ministrstva za javno upravo.

Opomba:

Dobre prakse bomo nadgradili z aplikacijami in rešitvami, ki so nastale in še nastajajo.