EK: Slovenija napredovala na področju odprtih podatkov javnega sektorja
Evropska komisija je v primerjalni analizi držav članic ocenila, da je Slovenija v zadnjem letu izredno napredovala na področju odprtih podatkov javnega sektorja.
Evropska komisija je objavila rezultate primerjalne analize držav članic glede stanja na področju odprtih podatkov javnega sektorja. Podatki kažejo, da je Slovenija glede na lansko leto izredno napredovala. Iz repa sledilcev (Followers) je letos uvrščena med hitre sledilce (Fast Trackers).
Stanje na področju odprtih podatkov javnega sektorja je bilo ocenjevano preko dveh glavnih kazalnikov in sicer »pripravljenosti« za odpiranje podatkov javnega sektorja (Open Data Readiness) in razvitosti nacionalnega portala odprtih podatkov (Portal Maturity). V okviru prvega se ocenjuje v kolikšni meri imajo države članice vzpostavljene normativne okvire, strategijo, ustrezne licenčne predpise ter stopnjo nacionalne koordinacije enotnih smernic in praks. V zvezi z zrelostjo portala se preverja uporabnost in funkcionalnost nacionalnega portala odprtih podatkov ter zagotavljanje podatkov v strojno-berljivi obliki.
Države so glede na navedene kriterije razvrščene v štiri kategorije od začetnikov do teh, ki postavljajo trende na področju (begginers, followers, fast trackers, trend setters).
Slovenija se je uvrstila v skupino »fast trackers«.
Strateški okviri za odpiranje podatkov javnega sektorja so bili vzpostavljeni s Strategijo razvoja javne uprave 2020 (sprejela vlada aprila 2015), v zadnjem letu je bil vzpostavljen ustrezen normativni okvir (Dec 2015 sprejeta novela ZDIJZ-E in aprila 2016 prenovljen podzakonski akt), poleg tega je bil junija letos pripravljen Priročnik za odpiranje podatkov javnega sektorja, namenjen javnim uslužbencem, ki delajo s podatki in podatkovnimi bazami. Ob tem se odvijajo številne spremljevalne aktivnosti, ena med njimi je Festival odprtih podatkov, v okviru katerega ministrstvo sodeluje s fakultetami in študenti pri analizah in vizualizacijah podatkov. Ministrstvo že pripravlja tudi prenovo nacionalnega portala odprtih podatkov (Portal OPSI), ki bo osnovan na odprtokodni platformi CKAN in bo povezljiv z EU portalom odprtih podatkov.